Hardcore, Gabber, Techno – Darmowe Sample

Na serwisie internetowym Soundcloud pojawił się plik zawierający w sobie kilkadziesiąt całkiem niezłych dźwięków i loopów doskonałych do użycia w muzyce techno hardcore. Wspomnę tylko, że Soundcloud jest bardzo dobrym serwisem do zamieszczania swoich produkcji czy nawet całych, długich mixów.  Czasami także można znaleźć darmowe sample, tak jak te, które tutaj przedstawię. Plik muzyczny należy pobrać i następnie pociąć na kawałki dowolnym programem do obróbki audio, tak żebyś każdy sampel mógł zapisać jako osobny plik wav / aif / mp3.  Polecam do takich podstawowych czynności używać programów typu Wavelab lub Gold Wave. Dla wprawionej osoby to będzie minuta roboty 🙂

Dźwięki są przede wszystkim dobrej jakości, oryginalne, znajdziesz wśród nich kilka nietypowych pętli. Niektóre dźwięki widziałem u tego samego producenta w płatnych paczkach sampli, więc tym bardziej zainteresowałem się tym materiałem 🙂
Ścieżka dźwiękowa zawiera:
10 Drum samples – hardcore kicks, hihats, claps, snare
12 Loops – hardcore synth loops, vocoder loops i inne ciekawe pętle
4 Sound Effects – hardcore impact, efekt „rwania”, scratch, tajemnicze uderzenie pogłosu

Polecam te dźwięki wszystkim producentom twardej muzy elektronicznej, zarówno początkującym, jak i starym wyjadaczom, którzy wiedzą co jest grane, bo sample są wysokiego poziomu. Poniżej zamieszczam demo z soundclouda:

Hard Sounds #1 – 26 Quality Samples & Loops [FREE DOWNLOAD] by lucidsamples

Jak pobrać: Kliknij link powyżej, następnie kliknij strzałkę u góry playera.

Dźwięk cyfrowy – Rozdzielczość i Częstotliwość Próbkowania

Na co dzień korzystamy z komputerów, które jakby nie patrzeć są cyfrowe i dźwięk, który przechowujemy na dysku twardym nie może być inny niż cyfrowy. Na co dzień jednak nie zastanawiamy się, na czym polega dźwięk cyfrowy. Dlatego też, aby uniknąć nieporozumień wynikających z niewiedzy, zachęcam do zapoznania się z tym tekstem. Dowiesz się o najważniejszych parametrach plików audio WAV, takich jak częstotliwość i liczba bitów

Aby zrozumieć różnicę w dźwięku analogowym, a cyfrowym, przytoczę dwa obrazki. Pierwszy z nich, który widać poniżej, przedstawia naturalną falę dźwiękową w kształcie sinusoidy. Jak widać jest to idealna sinusoida, to znaczy przebiega płynnie, ma całkowicie okrągły kształt bez żadnych kantów.

Idealna sinusoida
Idealna sinusoida

Rys. 1. Fala sinusoidalna.

Taką sinusoidalną falę z reguły usłyszymy jako jednostajny dźwięk chyba, że będzie to sinusoida na odpowiednio niskich częstotliwościach, kiedy okres (czas całego jednego cyklu sinusoidy – zobacz obrazek wyżej) będzie trwać dłużej i wtedy ludzkie ucho będzie w stanie wyłapać zachodzącą zmianę, którą usłyszymy w postaci wibracji. Przy wysokich częstotliwościach okres trwa tak krótko, że nie jesteśmy w stanie wyłapać różnicy – słyszymy jednostajny dźwięk. Np dla sinusoidy o częstotliwości 1000 hz czas trwania jednego okresu będzie wynosić poniżej jednej tysięcznej sekundy. Przy okazji napomnę, że im okres fali jest krótszy, tym dźwięk jest wyższy, a im okres jest dłuższy, tym dźwięk jest niższy.

Natura naturą, ale komputer myśli w systemie binarnym, czyli w systemie zer i jedynek. W jaki więc sposób maszyna zapisze falę sinusoidalną, która jest idealnie okrągła? Jeżeli komputer poświęci na to 1 bit pamięci, to owa fala zostanie tak zniekształcona:

Rozdzielczość bitowa dźwięku
Rozdzielczość bitowa dźwięku

Rys. 2. Ta sama fala sinusoidalna – tym razem zapisana przez komputer w drodze samplingu 1-bitowego.

Są tutaj jedynie 2 możliwe stany: ‘1’ oraz ‘-1’.

Aby fala sinusoidalna czy jakikolwiek inny dźwięk był zapisany na komputerze z większą precyzją, potrzebujemy skorzystać z większej rozdzielczości. To tak samo, jak z grafiką na komputerze. Możemy mieć kolory w 4 bitach i obraz będzie bardzo zdeformowany, a możemy mieć ustawione kolory w 16 bitach czy 32 bitach i obraz będzie wyglądać w porządku.

Przypatrzmy się, jak fala sinusoidalna będzie wyglądać przy rozdzielczość 2-bitowej. Daje nam ona 4 możliwe stany (22 = 4):

Rozdzielczość cyfrowa dźwięku - 2 bity
Rozdzielczość cyfrowa dźwięku - 2 bity

Rys. 3. Jeszcze raz fala sinusoidalna – teraz w rozdzielczości dwubitowej.

Jest znaczna poprawa, natomiast jeszcze sporo brakuje, by wykres wyglądał tak, jak jest zaznaczone szarymi kropkami. Gdybyśmy zapisali dźwięk w postaci 8-bit, mielibyśmy już 256 możliwych poziomów (schodków). Natomiast w dzisiejszych czasach standardem jest 16 bit, co daje nam aż 65536 możliwości… Jak w takim razie wyglądałaby sinusoida zapisana w rozdzielczości 16 bit, która potocznie mówiąc da nam 65536 „schodków”? Oko ludzkie nie zobaczy poszczególnych ‘schodków’, lecz zobaczy okrągłą sinusoidę, a ucho przeciętnego człowieka usłyszy naturalny dźwięk.

Jeżeli zajmujesz się amatorsko nagrywaniem, obróbką dźwięku, bądź produkcją muzyczną, 16 bit w zupełności Tobie wystarczy – Płyty audio posiadają 16 bit. Obecnie oczywiście jest możliwe stosowanie 24-bitowego dźwięku, z którym możemy spotkać się np. na płytach DVD. Tak wysoka rozdzielczość jest zalecana przy profesjonalnym nagrywaniu, bądź profesjonalnej produkcji muzycznej.

Na początku tego artykułu napisałem, że objaśnię dwie najważniejsze cechy dźwięku cyfrowego w formacie WAV. O ile omówiliśmy bity odpowiedzialne za dynamikę dźwięku („schodki”), nic nie wspomniałem o częstotliwości próbkowania, dzięki której komputer opisuje zmienność dźwięku w czasie. Jednostką częstotliwości jest 1 HZ, a 1 HZ odpowiada jednej sekundzie. 1 Hz oznacza, że komputer co jedną sekundę będzie pobierał informację o dźwięku. Inaczej pisząc, komputer co jedną sekundę pobiera próbkę stanu fali dźwiękowej. Stąd też określenie ‘częstotliwość próbkowania’ – częstość pobierania próbek.

Częstotliwość próbkowania
Częstotliwość próbkowania

Rys. 4. Fala sinusoidalna próbkowana z częstotliwością 1 Hz.

W efekcie uzyskamy następujący zapis:

Częstotliwość próbkowania 1 Hz
Częstotliwość próbkowania 1 Hz

Rys. 5. Ta sama fala po próbkowaniu.

Ten rysunek znowu przedstawia mocno zniekształconą falę dźwiękową, przypominającą dźwięk 1-bitowy (mimo że zastosowaliśmy 16-bitów). Widać tutaj znaczenie właściwego wyboru częstotliwości próbkowania. Im będzie ona wyższa, tym lepiej dla jakości dźwięku. Dla przykładu obierzmy częstotliwość 8 Hz (8 próbek na sekundę):

Rozdzielczość i częstotliwość próbkowania
Fala sinusoidalna - dźwięk 16-bitowy, częstotliwość próbkowania 8 Hz.

Rys. 6. Fala sinusoidalna – dźwięk 16-bitowy, częstotliwość próbkowania 8 Hz.

Widzimy poprawę natomiast ten stan jest bardzo daleki od ‘ideału’, który ma oszukać nasze uszy. Zalecane jest zapisywanie dźwięku w 16 bit i 44100 Hz – jakość płyty CD.

Mam nadzieję, że temat rozdzielczości [BIT] (oś pionowa – dynamika) oraz częstotliwości próbkowania [HZ] (oś pozioma – czas) został omówiony w sposób zrozumiały dla Ciebie.

Wykresy zapożyczone z:

http://linux-muzyka.ixion.pl/tekst.php?id=25034

Dj Sample – Sklepy z Samplami, Kryteria Wyboru

W internecie można znaleźć sporo sampli dla dj’a i producenta muzycznego, powstało już trochę sklepów internetowych z bardzo ciekawymi dźwiękami, za pomocą których możemy stworzyć własne utwory techno, dance, house, hardstyle, a także hip hop i inne. Istnieje kilkanaście takich sklepów, oferujące całe zestawy, tym zwane sample packs o określonym zabarwieniu, bądź rodzaju dźwięku. W zależności co potrzebujemy, to kupujemy. Dobre sklepy internetowe oferują także darmowe dj sample, by można było najpierw przetestować określone dźwięki, ich jakość, kompatybilność, klimat, brzmienie. Bardzo ciekawe rozwiązanie jest w sklepie Lucid Samples, gdzie darmowe sample są posegregowane według katalogów, które odpowiadają danym dj sample packs. Dzięki temu nie ryzykujemy, że kupimy coś, co nie odpowiada nam jakościowo. Ponadto czasami sklep daje kupony zniżkowe na sample do techno i hip hop zarejestrowanym dj-om, producentom muzycznym czy amatorom.

W internecie jest kilka dobrych sklepów z samplami. Często ceny są podobne, choć nie koniecznie zawartość sample pack. Jeżeli chcesz mieć profesjonalne sample, to koniecznie kupuj tam, gdzie można odsłuchać demo. Zwróć uwagę też na to czy będziesz mógł od razu ściągnąć sample na dysk. Na sklepie Lucid Samples jest informacja ‘instant download’, co oznacza, że po zakupie produktu od razu możesz go ściągnąć sample na dysk i cieszyć się użytkowaniem. W niektórych sklepach, tak jak we wspomnianym wyżej, nie ma problemu, by poprosić o wysłanie Sample Cd pocztą, jeżeli tych sampli zakupisz trochę więcej.

Jeżeli masz do dyspozycji sklep z samplami w atrakcyjnych cenach, to nie polecam kupować dj samples z niewiadomego źródła, ze względu na niewiadomą jakość.

Usuwanie Szumu, Odszumianie Dźwięku – Pluginy Vst

W tym artykule przybliżę Wam, jakie programy i wtyczki vst warto użyć do usuwania szumu w samplach, przedstawię Wam swoją metodę sprawdzania jakości wykonanego usunięcia szumu oraz mam ekstra prezent dla Was – screen z własnym ustawieniem noise reduction w programie gold wave, który używam do oczyszczania między innymi sampli z syntezatorów, które zostały zgrane drogą analogową. Mega przydatne!

Ale najpierw kilka zdań o godnych polecenia pluginach vst:

– Wspomniany już filtr noise reduction z edytora audio gold wave. Bardzo lubię ten plugin ze względu na to, że udało mi się stworzyć preset, który w minimalnym stopniu wpływa na barwę samego dźwięku nawet w najcichszych miejscach, gdy np. sampel już się kończy. Dzięki Filtrowi Noise Reduction można zarówno usuwać szum typu hum, jak i wysokie szumy.

– Wtyczki Waves Restoration do usuwania szumu oraz trzasków. Na co dzień nie korzystam z tego rozwiązania, ale pamiętam, że uzyskiwałem dobre rezultaty dzięki tym pluginom, czyli: Waves z-noise, Waves x-noise, Waves x-hum, Waves x-crackle oraz Waves x-click.

Powercore Restoration Suite – bardzo dobre narzędzie na platformę Tc Electronic Powercore. W skład tego zestawu wchodzą: Powercore Declick, Powercore Decrackle, Powercore Denoise, Powercore Descratch oraz Powercore Dethump. Należy posiadać kartę PCI Powercore bądź interface firewall Powercore.

Przejdźmy teraz do testu jakości pluginu oraz trafności presetu do naszego materiału. Trick jest bardzo prosty. Trzeba wzmocnić fragment sampla, w którym szumy są prawie tak głośne, jak sam dźwięk i zrobić to samo w samplu z usuniętym szumem. Proponuję to robić na końcu sampla, gdy dźwięk już prawie zanikł. Skorzystaj z opcji normalize/ maximize. Posłuchaj czy w samplu z usuniętym szumem nie usunąłeś też zbyt wielu częstotliwości samego dźwięku. Jeżeli dźwięk nadal jest płynny i prawie zachował swoje właściwości na tak cichym fragmencie, to możesz być pewien, że wykonałeś dobrą robotę. Poniżej screen, jak to powinno wyglądać:

Screen z Edytora Audio Gold Wave
Metoda Sprawdzania Jakości Odszumionego Materiału

Jeżeli masz dobry feedback na tak mocno wzmocnionym końcu dźwięku, to bądź pewien, że ogół sampla jest ok.

A tutaj obiecany screen z ustawieniem filtru noise reduction w gold wave, który używam w procesie profesjonalnej produkcji sampli:

Mój Preset w Noise Reduction Filter
Noise Reduction Filter - Mój Preset Do Usuwania Szumów

I pamiętaj! Nie musisz całkowicie usuwać szumu! Znacznie lepszym rezultatem jest zadowalające obniżenie poziomu szumu bez prawie żadnej utraty częstotliwości samego dźwięku niż całkowite usunięcie szumu wraz z częścią sampla!

Baw się dobrze;)

Mastering – Hardware czy Software. Pluginy Vst do Masteringu

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Można śmiało tak powiedzieć w temacie sprzętu studyjnego. Ten, kto ma sporo kasy, będzie doradzać najdroższe urządzenia, a ten kto od lat stosuje budżetowe rozwiązania, będzie zachwalać swoje, czasem nawet sprytne i naprawdę dobre rozwiązania. Myślę,  że Ci drudzy naprawdę sporo mogą się nauczyć z tymże kosztem sporego czasu, cierpliwości i mozolnej pracy. Ci pierwsi odniosą sukces, jeżeli znają się na temacie masteringu, jeżeli natomiast po prostu mają do dyspozycji spore środki pieniężne, a mało doświadczenia i myślą, że mając dobry sprzęt, zrobią od razu dobry master – mogą się mocno mylić.

Na rynku jest trochę pluginów do masteringu, między innymi wtyczki Waves, Oxford, wtyczki systemu Uad czy TC Electronic Powercore. Nie ma najmniejszego sensu bawić się wtyczkami pośredniej jakości. Jeżeli potrzebujesz budżetowego rozwiązania, to absolutnie nie schodziłbym do wtyczek niższej jakości niż te, które wymieniłem. Najbardziej polecam Sonnox Oxford Limiter oraz Uad Precision Equalizer. Jeżeli poszukujesz kompresor w wersji wtyczki, to nie jestem w stanie polecić żadnego plugina z całym przekonaniem, że da rady dzięki niemu uzyskać profesjonalną produkcję.  Ale co zrobić, jeżeli nie ma się tych 15.000 zł by kupić masteringowy kompresor z górnej półki? Osobiście staram się jak najwięcej nadrobić na etapie miksu. Dobrze przygotowany mix, precision equalizer z platformy Uad oraz wspomniany oxford limiter mogą być rozwiązaniem stosunkowo dobrym.

Musisz jednak wiedzieć, że żaden sprzęt masteringowy nie da Tobie w pełni profesjonalnego dźwięku, jeżeli coś skopiesz na etapie mixu. Dobrze wyważone proporcje na etapie mixu dadzą Tobie dużo większy potencjał w procesie masteringu. Bardzo pomocne do tego będą dobrze brzmiące i Profesjonalne Sample. Nie raz przekonałem się, że dobre sample dają znacznie lepsze rezultaty w pracy nad masteringiem, gdyż łatwiej jest opanować już wcześniejszy etap mixu.

Podsumowując, jeżeli rzeczywiście możesz przeznaczyć sporo kasy na sprzęt do masteringu i masz już trochę doświadczenia, polecam kupić drogi sprzęt (patrząc na cały temat bezkompromisowo). Natomiast, jeżeli nie masz kasy, polecam możliwie do perfekcji opanować etap mixu, wykorzystując najlepiej dźwięki ze sprzętu (syntezatory, beat maszyny itp.) bądź profesjonalne sample zgrywane z profesjonalnego sprzętu.

Equalizacja Sampli, Metoda Dual Eq

W tym artykule podzielę się z Tobą jedną z metod, którą czasami używam do ulepszania własnych sampli. Najpierw jednak ostrzegę, że metoda ta o ile może przynieść korzystne rezultaty w samplach, którym czegoś brakuje, może okazać się złą przy pracy z profesjonalnymi samplami. Profesjonalne sample, jeżeli rzeczywiście są dobre, nie powinny wymagać korekt. Ta metoda, którą niżej przedstawię, może być dobra w procesie tworzenia profesjonalnych sampli.

Pierwsze, co robię to otwieram swój ulubiony edytor audio, który zawiera dobrze znany mi equalizer. W moim przypadku jest to prosty gold wave, do którego jestem mocno przyzwyczajony. Nie będę Tobie polecać danego equalizera, użyj tego, który dobrze znasz, ale wystrzegaj się niektórych średniej jakości wtyczek vst.

Druga rzecz to przygotowanie jednego bądź kilku naprawdę dobrze brzmiących sampli, które mogą być wycięte z Twoich ulubionych utworów, a może masz zakupione jakieś profesjonalne sample (?). Będą one służyły do porównywania Twojego sampla z tamtymi w celu dążenia do jak najlepszego rezultatu.

Teraz porównaj swój sampel z tamtymi. Najczęściej profesjonalne sample będą żywsze, mniej zamulone, pełniejsze, dynamiczne, albo cieplejsze, głębsze, przestrzenne. Jeżeli w Twoim samplu brakuje góry, to na EQ wzmocnij odpowiednio mocno wyższe częstotliwości, porównaj sample i ewentualnie zrób kolejną korektę. Gdy uznasz, że gotowe, zapisz nowy sample koniecznie jako nowy plik.

Następnie włącz przygotowane do porównania sample, potem swój oryginalny i ten ze wzmocnionymi wysokimi częstotliwościami. Często jest tak, że w pierwszym będzie Tobie brakowało wysokich częstotliwości, a w drugim z kolei ciepła (chyba że od razu świetnie  ustawiłeś EQ). Na potrzeby tego artykułu musimy przyjąć, że czegoś nadal brakuje w brzmieniu 😉

Teraz weź swój oryginalny sample oraz przetworzony i połącz je ze sobą. Ustaw głośność jednego i drugiego tak by wspólnie brzmiały dobrze. Jeżeli wszystko dobrze zrobiłeś, to teraz powinieneś mieć pełniej brzmiący, bardziej zrównoważony dźwięk. Być może słyszysz znacznie lepszy efekt, ale nadal Tobie czegoś brakuje? Żaden problem. Teraz możesz dalej przetworzyć już ulepszony sample, zapisać jako osobny plik i wykonać kolejne połączenie 2in1 😉

To jest dosyć ciekawy sposób na uzyskanie pełniejszego brzmienia. Choć nie podchodzę do tej metody bezkrytycznie, bo wymaga ona jednak trochę zabawy i wprawy, to efekt końcowy prawdopodobnie będzie lepszy.

Pamiętaj, nie biorę odpowiedzialności, jeżeli użyjesz średniej jakości plugin EQ, bądź nie będziesz w dobrej dyspozycji słuchowej 😉