Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Można śmiało tak powiedzieć w temacie sprzętu studyjnego. Ten, kto ma sporo kasy, będzie doradzać najdroższe urządzenia, a ten kto od lat stosuje budżetowe rozwiązania, będzie zachwalać swoje, czasem nawet sprytne i naprawdę dobre rozwiązania. Myślę, że Ci drudzy naprawdę sporo mogą się nauczyć z tymże kosztem sporego czasu, cierpliwości i mozolnej pracy. Ci pierwsi odniosą sukces, jeżeli znają się na temacie masteringu, jeżeli natomiast po prostu mają do dyspozycji spore środki pieniężne, a mało doświadczenia i myślą, że mając dobry sprzęt, zrobią od razu dobry master – mogą się mocno mylić.
Na rynku jest trochę pluginów do masteringu, między innymi wtyczki Waves, Oxford, wtyczki systemu Uad czy TC Electronic Powercore. Nie ma najmniejszego sensu bawić się wtyczkami pośredniej jakości. Jeżeli potrzebujesz budżetowego rozwiązania, to absolutnie nie schodziłbym do wtyczek niższej jakości niż te, które wymieniłem. Najbardziej polecam Sonnox Oxford Limiter oraz Uad Precision Equalizer. Jeżeli poszukujesz kompresor w wersji wtyczki, to nie jestem w stanie polecić żadnego plugina z całym przekonaniem, że da rady dzięki niemu uzyskać profesjonalną produkcję. Ale co zrobić, jeżeli nie ma się tych 15.000 zł by kupić masteringowy kompresor z górnej półki? Osobiście staram się jak najwięcej nadrobić na etapie miksu. Dobrze przygotowany mix, precision equalizer z platformy Uad oraz wspomniany oxford limiter mogą być rozwiązaniem stosunkowo dobrym.
Musisz jednak wiedzieć, że żaden sprzęt masteringowy nie da Tobie w pełni profesjonalnego dźwięku, jeżeli coś skopiesz na etapie mixu. Dobrze wyważone proporcje na etapie mixu dadzą Tobie dużo większy potencjał w procesie masteringu. Bardzo pomocne do tego będą dobrze brzmiące i Profesjonalne Sample. Nie raz przekonałem się, że dobre sample dają znacznie lepsze rezultaty w pracy nad masteringiem, gdyż łatwiej jest opanować już wcześniejszy etap mixu.
Podsumowując, jeżeli rzeczywiście możesz przeznaczyć sporo kasy na sprzęt do masteringu i masz już trochę doświadczenia, polecam kupić drogi sprzęt (patrząc na cały temat bezkompromisowo). Natomiast, jeżeli nie masz kasy, polecam możliwie do perfekcji opanować etap mixu, wykorzystując najlepiej dźwięki ze sprzętu (syntezatory, beat maszyny itp.) bądź profesjonalne sample zgrywane z profesjonalnego sprzętu.