W tym artykule przybliżę Wam, jakie programy i wtyczki vst warto użyć do usuwania szumu w samplach, przedstawię Wam swoją metodę sprawdzania jakości wykonanego usunięcia szumu oraz mam ekstra prezent dla Was – screen z własnym ustawieniem noise reduction w programie gold wave, który używam do oczyszczania między innymi sampli z syntezatorów, które zostały zgrane drogą analogową. Mega przydatne!
Ale najpierw kilka zdań o godnych polecenia pluginach vst:
– Wspomniany już filtr noise reduction z edytora audio gold wave. Bardzo lubię ten plugin ze względu na to, że udało mi się stworzyć preset, który w minimalnym stopniu wpływa na barwę samego dźwięku nawet w najcichszych miejscach, gdy np. sampel już się kończy. Dzięki Filtrowi Noise Reduction można zarówno usuwać szum typu hum, jak i wysokie szumy.
– Wtyczki Waves Restoration do usuwania szumu oraz trzasków. Na co dzień nie korzystam z tego rozwiązania, ale pamiętam, że uzyskiwałem dobre rezultaty dzięki tym pluginom, czyli: Waves z-noise, Waves x-noise, Waves x-hum, Waves x-crackle oraz Waves x-click.
– Powercore Restoration Suite – bardzo dobre narzędzie na platformę Tc Electronic Powercore. W skład tego zestawu wchodzą: Powercore Declick, Powercore Decrackle, Powercore Denoise, Powercore Descratch oraz Powercore Dethump. Należy posiadać kartę PCI Powercore bądź interface firewall Powercore.
Przejdźmy teraz do testu jakości pluginu oraz trafności presetu do naszego materiału. Trick jest bardzo prosty. Trzeba wzmocnić fragment sampla, w którym szumy są prawie tak głośne, jak sam dźwięk i zrobić to samo w samplu z usuniętym szumem. Proponuję to robić na końcu sampla, gdy dźwięk już prawie zanikł. Skorzystaj z opcji normalize/ maximize. Posłuchaj czy w samplu z usuniętym szumem nie usunąłeś też zbyt wielu częstotliwości samego dźwięku. Jeżeli dźwięk nadal jest płynny i prawie zachował swoje właściwości na tak cichym fragmencie, to możesz być pewien, że wykonałeś dobrą robotę. Poniżej screen, jak to powinno wyglądać:
Jeżeli masz dobry feedback na tak mocno wzmocnionym końcu dźwięku, to bądź pewien, że ogół sampla jest ok.
A tutaj obiecany screen z ustawieniem filtru noise reduction w gold wave, który używam w procesie profesjonalnej produkcji sampli:
I pamiętaj! Nie musisz całkowicie usuwać szumu! Znacznie lepszym rezultatem jest zadowalające obniżenie poziomu szumu bez prawie żadnej utraty częstotliwości samego dźwięku niż całkowite usunięcie szumu wraz z częścią sampla!
Baw się dobrze;)